Artikujt e fundit

Grantet për “Startup”, mes mungesës së transparencës dhe pikëpyetjeve mbi inovacionin

*Ky shkrim është përditësuar për shkak të kthimit të përgjigjes nga Ministria e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes pas publikimit të këtij artikulli në datë 25.10.2022 ora 12:25 p.m. Për të...

Tumori në trupin e një gruaje, beteja e shtrenjtë për kurim

Vitin e kaluar 3 430 persona humbën jetën duke mos fituar dot betejën kundër tumorit. Shifrat zyrtare të INSTAT tregojnë se ata që nuk ia dolën dot nga kjo sëmundje e...

Kriza ekonomike në vend, 6 mijë studentë apel qeverisë: Na ndihmoni me qiratë

Prej muajsh kriza ekonomike ka prekur sektorë të ndryshëm të jetës së qytetarëve si pasojë e rritjes së çmimeve të një sërë produktesh konsumi apo shërbimi. Mes shtresave vulnerabël janë të...

Profilet e rreme, buka e përditshme e propagandës!

 Numri i ndjekësve në faqet zyrtare në Facebook të figurave kryesore politike në vend shkon deri në 1.6 milionë. Më shumë se gjysma e popullsisë së vendit, sipas shifrave të INSTAT....

Po blejmë shumë shtrenjtë, çmimet e ushqimeve vetëm rriten

Me duar që i dridhen prej moshës, ajo fut në qese produktet që sapo i bleu. Gjithsej një pako vezë, një pako miell, një shishe vaj, kos dhe bukë. Rregullon shaminë...

“Pse po i ikim librave?”, të rinjtë gjithnjë e më pak të interesuar për leximin. Shkrimtarët shpjegojnë arsyet

Të rinjtë po i japin shumë pak hapësirë leximit. Në sondazhin e posaçëm, në kuadër të këtij shkrimi, ky fakt u përforcua edhe më shumë me realitetin me të cilin përballemi...

Popular