durres

Çfarë ndodh në qytetin tim? Bashkitë përjashtojnë qytetarët nga vendimmarrja, shmangin konsultimet publike

Resul Baleta dhe banorë të tjerë të fshatit Gur i Bardhë u thirrën nga Bashkia e Matit në konsultime publike, dy vjet pasi Këshilli Bashkiak i Matit, kishte vendosur ndërtimin e...

Nën kushtet e pandemisë, turizmi bregdetar në mëshirë të fatit. Pushteti vendor braktisi dezinfektimin e plazheve

Eksperti i shëndetit publik Ilir Alimehmeti, përsërit se dezinfektimi i plazheve nuk duhet neglizhuar, aq më tepër në kohë pandemie. “Dezinfektimi i plazheve dhe i çdo ambjenti turistik duhet kryer normalisht, si...

Ndotja në plazhe vazhdon ti dërgojë pushuesit në spitale, Ekspertët: Nuk janë marrë masa parandaluese

Kur Arjana e dërgoi të birin me urgjencë në spital për shkak të njollave të befta që iu shfaqën gjithandej në trup, mjeku i la në dorë një recetë të mbushur...

Tërmeti institucional i Desla Sh.P.K., Durrës

Dëmtimet e tërmetit të 26 nëntorit 2019 nuk ishin asgjë krahasuar me kalvarin e ngjarjeve që pasuan për pallatin e Desla Sh.P.K., Lagjja 18, Rruga “Vaso Pasha”, Durrës. Ky pallat është...

Na ishin dikur trenat! Degradimi i linjës hekurudhore duke pritur projektet e reja

Stacioni i udhëtarëve që presin të udhëtojnë me tren nga Durrësi drejt Tiranës ka kohë që është i zbrazur. Në sallën e pritjes mungojnë qytetarë. Stolat janë bosh. Të vetmit që...

COVID-19, goditja e madhe ndaj turizmit shqiptar

“Sezon i vështirë, jemi me minus deri tani”, - kjo ishte fjalia universale që dëgjoje në të gjithë rivierën shqiptare gjatë kësaj vere aspak të zakontë nga biznesmenë, të cilët kanë...

Popular