Category: Home

Kontrabanda e ilaçeve në Shqipëri, shpërtheu gjatë pandemisë. Asnjë institucion nuk kontrolloi farmacitë dhe as sensibilizoi shqiptarët për efektet anësore të barnave të palejuara

Kontrabanda e ilaçeve në Shqipëri, shpërtheu gjatë pandemisë. Asnjë institucion nuk kontrolloi farmacitë dhe as sensibilizoi shqiptarët për efektet anësore të barnave të palejuara

“Receta që më firmosi mjeku në atë kohë kur u prekëm familjarisht nga Covidi mbaj mend që sugjeronte favira”, tregon Artani për “Sinjalizo”. Sipas 43 vjeçarit, në një kohë jo shumë të largët por diçka rreth muajit janar 2021, ai ndoqi një skemë aspak të fshehtë dhe që kishte pushtuar vendin. Përmes porosisë së mjekut […]

Si u bunkerizuan institucionet, megjithëse ligji i detyron të japin informacion. Mijëra ankesa, gjobat ndaj shtetit të papërfillshme

Si u bunkerizuan institucionet, megjithëse ligji i detyron të japin informacion. Mijëra ankesa, gjobat ndaj shtetit të papërfillshme

Që një gazetar të sigurojë një informacion bazuar në paketën ligjore që i garanton atij aksesin do ti duhen javë të tëra pritje, por edhe muaj. Dhe kur përgjigjja nuk mbërrin asnjëherë në postën e tij elektronike apo me postë, atëherë edhe shtegu i ankimimit pranë Komisionerit për të Drejtën e Informimit nuk është kurdoherë […]

Droga, lufta e humbur e policisë. Në një vit, 50 kryepleq përfunduan në pranga dhe nën hetim për moskallëzim të fenomenit. Kryepleqtë: Nuk i kontrollojmë dot malet

Droga, lufta e humbur e policisë. Në një vit, 50 kryepleq përfunduan në pranga dhe nën hetim për moskallëzim të fenomenit. Kryepleqtë: Nuk i kontrollojmë dot malet

Vrasja e nënkomisarit të Policisë së Lezhës, Saimir Hoxha pak metra larg vendit ku ata asgjësuan një parcelë droge me 62 rrënjë cannabis sativa risolli edhe njëherë çështjen e kultivimit të bimës narkotike në vendin tonë. Thënë nga zyrtarë të shumë, ku nuk përjashtohen edhe ish ministra të brendshëm dhe drejtorë policie se lufta ndaj […]

Shqipëria me çmimet më të larta në rajon për bërjen e tamponit anti-covid.  Fatura e lartë shkaktoi fenomenin e testeve false, jo vetëm për udhëtimet urgjente, por edhe për turizëm

Shqipëria me çmimet më të larta në rajon për bërjen e tamponit anti-covid. Fatura e lartë shkaktoi fenomenin e testeve false, jo vetëm për udhëtimet urgjente, por edhe për turizëm

Në kulmin e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, Alba Hasani, një 40 vjeçare (gjeneralitete të ndryshuara për të ruajtur anonimatin) do të falsifikonte testin e covidit për të realizuar udhëtimin jashtë vendit. “Pagova 65 euro për testin fals. Nuk e bëra se isha e infektuar me Covid, por e bëra për të qenë e sigurt […]

Ping-Pongu me HEC-et në Gur të Bardhë

Ping-Pongu me HEC-et në Gur të Bardhë

Guri i Bardhë është pjesë e projektit “100 fshatrat”, të përzgjedhura nga qeveria shqiptare për t’u mbështetur financiarisht për zhvillimin e turizmit. Pavarësisht këtij fakti dhe vendndodhjes vetëm tre kilometra nga Rruga e Arbërit, ky fshat vuan nga mungesa e investimeve në infrastrukturë, turizëm dhe bujqësi. Investimi i vetëm i planifikuar deri më sot, kanë […]

Tubat e ujësjellësit që rrezikojnë kanionin dhe burimin e Sinecit

Tubat e ujësjellësit që rrezikojnë kanionin dhe burimin e Sinecit

I cilësuar si “syri i kaltër” i Beratit, burimi dhe kanioni i Sinecit është zonë e mbrojtur me vendim të Këshillit të Ministrave të vitit 2002. Në vitet e fundit ky burim është shndërruar në një atraksion turistik. Por e gjithë zona e mbrojtur, kanioni dhe peisazhi i tij përreth që sot tërheq turistë, rrezikon […]