Category: shqiperia

Jeta e ndërprerë e Klodian Rashës. Vrasja e tij, arsyeja se përse nisi testi antidrogë në Policinë e Shtetit

Jeta e ndërprerë e Klodian Rashës. Vrasja e tij, arsyeja se përse nisi testi antidrogë në Policinë e Shtetit

Pa zbardhur ende dita Kombëtare e Rinisë, Klodian Rasha, vraponte rrugicave të lagjes ku prindërit e tij ndërkohë po flinin, me shpresën se përmes këtij nxitimi ai po i shpëtonte policisë. Nëpër natë, Klodiani refuzoi thirrjet e dy oficerëve që dyshuan se i riu po kryente veprime të dyshimta dhe kishte shkelur Aktin Normativ për […]

Tirana “kantier” ndërtimi dhe kryeqytet i “ndotjes”,  në 2020 u dha 1 leje ndërtimi në çdo 42 orë

Tirana “kantier” ndërtimi dhe kryeqytet i “ndotjes”, në 2020 u dha 1 leje ndërtimi në çdo 42 orë

Është e hënë, java fillon me shpejtësi në Tiranë. Në rrugën “Kongresi i Manastirit” ndodhen shumë ndërtesa banimi dhe mes tyre edhe gjimnazi “Andon Zako Çajupi”. Fare pranë gjimnazit ndodhet dhe një kazan plehrash, i cili, që pa nisur mirë dita, është i tejmbushur. Situatë e njëjtë edhe në zonën e rreth-rrotullimit te Pazari i […]

18 muaj COVID: Protokolle jopublike, kufij pa kontroll dhe kosto për qytetarët!

18 muaj COVID: Protokolle jopublike, kufij pa kontroll dhe kosto për qytetarët!

Me shpërthimin e pandemisë COVID-19 në rang botëror, edhe Shqipëria, si gjithë vendet e rajonit, u përball me një rritje të numrit të personave të infektuar, të cilët në fillim të këtij viti çuan në pothuajse kolaps të sistemit spitalor! Shumë persona zgjodhën të kurohen në ambiente shtëpiake dhe spitale private dhe shpeshherë përdorën medikamente […]

Bashkitë, Federata e Futbollit dhe artistët “të përkëdhelurit” e policisë. Dhjetëra festa e grumbullime të organizuara në një vit, asnjë gjobë e vetme ndaj organizatorëve që shkelën masat e covidit

Bashkitë, Federata e Futbollit dhe artistët “të përkëdhelurit” e policisë. Dhjetëra festa e grumbullime të organizuara në një vit, asnjë gjobë e vetme ndaj organizatorëve që shkelën masat e covidit

Është 12 Tetor. Në pragun e një lokali shumë pranë “Air Albania”, Eltoni, një 19-vjeçar që punon në një nga baret e shumta aty, ndjek me sy qindra tifozë shqiptarë që po hyjnë në stadium. Eltoni duhet tu shërbente klientëve, por lokali është bosh. Biseda që zhvillohet midis tij dhe administratorit është një lutje e […]

Kampionët e Shqipërisë/ Sportistët përballë indiferencës së shtetit: Ne sjellim medalje, por marrim “thërrime”

Kampionët e Shqipërisë/ Sportistët përballë indiferencës së shtetit: Ne sjellim medalje, por marrim “thërrime”

Janë të shumtë sportet shqiptare që janë lënë në harresë ose që mbijetojnë në kushte shumë të vështira. Një prej këtyre sporteve që praktikohet është Bilardo. Edhe pse më së shumti shumë njerëz e shohin si një lojë për t’u dëfryer dhe kaluar kohën e lirë, ky sport nuk është i tillë për të talentuarin […]

Anës lumit buroj dhe unë

Anës lumit buroj dhe unë

Dokumentari i pestë i zhvilluar nga Qendra Shqiptare për Gazetari Cilësore, në kuadër të iniciativës “Barrierat në Komunitet: Efektet e ndërtimit të grupimeve të hidrocentraleve në statusin socio-ekonomik të popullsisë lokale”, me mbështetjen e LevizAlbania, iniciativë e cila ka si qëllim të saj kryesor ndërgjegjësimin e publikut mbi efektin e ndërtimit të parregulluar të grupeve […]

Kisha e Shën Mërisë, ndryshe vendi ku lutej Skënderbeu braktiset nga shteti. Trashëgimia kulturore dhe historike në varësi të donacioneve

Kisha e Shën Mërisë, ndryshe vendi ku lutej Skënderbeu braktiset nga shteti. Trashëgimia kulturore dhe historike në varësi të donacioneve

Kisha 1500 vjeçare e Shën Mërisë, gjendet në fshatin me të njëjtin emër të Kurbinit, është kthyer në grumbull rrënojash. Megjithëse është shpallur monument kulture i Kategorisë së Parë, ky objekt i rëndësisë së veçantë po shkon drejt shkatërrimit total, jo vetëm nga indiferenca e institucioneve që duhet të merren me mirëmbajtjen, por edhe nga […]

Mbetjet urbane “ndotin” Durrësin, kontrata të dyshimta me kosto marramendëse përballë rrezikut të shëndetit të banorëve

Mbetjet urbane “ndotin” Durrësin, kontrata të dyshimta me kosto marramendëse përballë rrezikut të shëndetit të banorëve

Prej muajsh Durrësi ndodhet në gjendje kolapsi prej mbetjeve urbane. I gjithë sezoni turistik kaloi me probleme për pastrimin e qytetit. Lagjet dhe njësitë administrative pastrohen, vetëm kur tejmbushen kontejnerët dhe trotuari ose rruga përreth. Vëzhgimi në muajin korrik deri në shtator të vitit 2021 tregoi se kulmi arriti pikërisht në korrik dhe zonat më […]

Eventet e pandemisë/ Urdhër kishte, por mbyllej një sy…

Eventet e pandemisë/ Urdhër kishte, por mbyllej një sy…

Pandemia Covid-19 pati fillimet e saj në muajin nëntor të vitit 2019.  Në mars të 2020 një udhëtar nga Italia drejt Shqipërisë u regjistrua si pacienti zero në vendin tonë. Qeveria shqiptare u vendos në mënyrë të menjëhershme nën ndikimin e presionit publik për të ndërrmarrë masa për të mbrojtur qytetarët, duke parë se gjatë […]

Sinjalizuesi denoncon: Bashkia kreu tender sipas interesit të kompanisë. Ekspertët: Kjo ndodh shpesh kur mungojnë konkurrentët

Sinjalizuesi denoncon: Bashkia kreu tender sipas interesit të kompanisë. Ekspertët: Kjo ndodh shpesh kur mungojnë konkurrentët

Mbas një auditimi fianciar, Kontrolli i Lartë i Shtetit është i bindur se SPAK duhet ta hetojë Bashkinë e Tropojës për tenderat. Duke veçuar tenderat publikë për rindërtimin e rrugëve dhe rikonstruksionin e një shkolle, në dosje dyshimet bien mbi funksionarët dhe anëtarët e njësisë së prokurimit dhe të komisionit të ofertave që akuzohen nga […]