Category: Hulumtime

Jeta e ndërprerë e Klodian Rashës. Vrasja e tij, arsyeja se përse nisi testi antidrogë në Policinë e Shtetit

Jeta e ndërprerë e Klodian Rashës. Vrasja e tij, arsyeja se përse nisi testi antidrogë në Policinë e Shtetit

Pa zbardhur ende dita Kombëtare e Rinisë, Klodian Rasha, vraponte rrugicave të lagjes ku prindërit e tij ndërkohë po flinin, me shpresën se përmes këtij nxitimi ai po i shpëtonte policisë. Nëpër natë, Klodiani refuzoi thirrjet e dy oficerëve që dyshuan se i riu po kryente veprime të dyshimta dhe kishte shkelur Aktin Normativ për […]

Bashkitë, Federata e Futbollit dhe artistët “të përkëdhelurit” e policisë. Dhjetëra festa e grumbullime të organizuara në një vit, asnjë gjobë e vetme ndaj organizatorëve që shkelën masat e covidit

Bashkitë, Federata e Futbollit dhe artistët “të përkëdhelurit” e policisë. Dhjetëra festa e grumbullime të organizuara në një vit, asnjë gjobë e vetme ndaj organizatorëve që shkelën masat e covidit

Është 12 Tetor. Në pragun e një lokali shumë pranë “Air Albania”, Eltoni, një 19-vjeçar që punon në një nga baret e shumta aty, ndjek me sy qindra tifozë shqiptarë që po hyjnë në stadium. Eltoni duhet tu shërbente klientëve, por lokali është bosh. Biseda që zhvillohet midis tij dhe administratorit është një lutje e […]

Kisha e Shën Mërisë, ndryshe vendi ku lutej Skënderbeu braktiset nga shteti. Trashëgimia kulturore dhe historike në varësi të donacioneve

Kisha e Shën Mërisë, ndryshe vendi ku lutej Skënderbeu braktiset nga shteti. Trashëgimia kulturore dhe historike në varësi të donacioneve

Kisha 1500 vjeçare e Shën Mërisë, gjendet në fshatin me të njëjtin emër të Kurbinit, është kthyer në grumbull rrënojash. Megjithëse është shpallur monument kulture i Kategorisë së Parë, ky objekt i rëndësisë së veçantë po shkon drejt shkatërrimit total, jo vetëm nga indiferenca e institucioneve që duhet të merren me mirëmbajtjen, por edhe nga […]

Sinjalizuesi denoncon: Bashkia kreu tender sipas interesit të kompanisë. Ekspertët: Kjo ndodh shpesh kur mungojnë konkurrentët

Sinjalizuesi denoncon: Bashkia kreu tender sipas interesit të kompanisë. Ekspertët: Kjo ndodh shpesh kur mungojnë konkurrentët

Mbas një auditimi fianciar, Kontrolli i Lartë i Shtetit është i bindur se SPAK duhet ta hetojë Bashkinë e Tropojës për tenderat. Duke veçuar tenderat publikë për rindërtimin e rrugëve dhe rikonstruksionin e një shkolle, në dosje dyshimet bien mbi funksionarët dhe anëtarët e njësisë së prokurimit dhe të komisionit të ofertave që akuzohen nga […]

Investimin 202 milionë lekë e merr lumi i Ishmit. Braktiset Gotulla, katastrofë mjedisore nga mbetjet. Impianti del jashtë funksionit

Investimin 202 milionë lekë e merr lumi i Ishmit. Braktiset Gotulla, katastrofë mjedisore nga mbetjet. Impianti del jashtë funksionit

Gotulla mund të ishte një destinacion turistik. E ka marrë këtë emërtim, për shkak se kështu përshkruhet ndryshe në gjuhën shqipe, perimetri i një gjiri pranë grykës së një lumi. Por kjo zonë e bekuar nga distanca e afërt me vijën bregdetare, njëherazi është e mallkuar nga vërshimet e mbetjeve që sillen gjatë rrugëtimit të […]

Zjarret në Shqipëri, u shuan me shkarpa e lopata. U prezantua si Agjencia me mjete moderne, mungojnë zjarrfikëset, mungon strategjia e vlerësimit të riskut nga fatkeqësitë

Zjarret në Shqipëri, u shuan me shkarpa e lopata. U prezantua si Agjencia me mjete moderne, mungojnë zjarrfikëset, mungon strategjia e vlerësimit të riskut nga fatkeqësitë

Më 4 automjete zjarrfikëse që u përkasin tri dekadave më parë, për të cilat dokumentacioni tregon se janë vit prodhim nga 1984 e në vijim, Bashkia e Gjirokastrës kishte planifikuar ta përballonte me sukses emergjencën nga zjarret e shkaktuara gjatë verës. Por llogaritë ishin bërë gabim. Në krye të disa orëve disa fshatra dhanë alarmin […]

Kontrabanda e ilaçeve në Shqipëri, shpërtheu gjatë pandemisë. Asnjë institucion nuk kontrolloi farmacitë dhe as sensibilizoi shqiptarët për efektet anësore të barnave të palejuara

Kontrabanda e ilaçeve në Shqipëri, shpërtheu gjatë pandemisë. Asnjë institucion nuk kontrolloi farmacitë dhe as sensibilizoi shqiptarët për efektet anësore të barnave të palejuara

“Receta që më firmosi mjeku në atë kohë kur u prekëm familjarisht nga Covidi mbaj mend që sugjeronte favira”, tregon Artani për “Sinjalizo”. Sipas 43 vjeçarit, në një kohë jo shumë të largët por diçka rreth muajit janar 2021, ai ndoqi një skemë aspak të fshehtë dhe që kishte pushtuar vendin. Përmes porosisë së mjekut […]

Si u bunkerizuan institucionet, megjithëse ligji i detyron të japin informacion. Mijëra ankesa, gjobat ndaj shtetit të papërfillshme

Si u bunkerizuan institucionet, megjithëse ligji i detyron të japin informacion. Mijëra ankesa, gjobat ndaj shtetit të papërfillshme

Që një gazetar të sigurojë një informacion bazuar në paketën ligjore që i garanton atij aksesin do ti duhen javë të tëra pritje, por edhe muaj. Dhe kur përgjigjja nuk mbërrin asnjëherë në postën e tij elektronike apo me postë, atëherë edhe shtegu i ankimimit pranë Komisionerit për të Drejtën e Informimit nuk është kurdoherë […]

Droga, lufta e humbur e policisë. Në një vit, 50 kryepleq përfunduan në pranga dhe nën hetim për moskallëzim të fenomenit. Kryepleqtë: Nuk i kontrollojmë dot malet

Droga, lufta e humbur e policisë. Në një vit, 50 kryepleq përfunduan në pranga dhe nën hetim për moskallëzim të fenomenit. Kryepleqtë: Nuk i kontrollojmë dot malet

Vrasja e nënkomisarit të Policisë së Lezhës, Saimir Hoxha pak metra larg vendit ku ata asgjësuan një parcelë droge me 62 rrënjë cannabis sativa risolli edhe njëherë çështjen e kultivimit të bimës narkotike në vendin tonë. Thënë nga zyrtarë të shumë, ku nuk përjashtohen edhe ish ministra të brendshëm dhe drejtorë policie se lufta ndaj […]