Kontrabanda e ilaçeve në Shqipëri, shpërtheu gjatë pandemisë. Asnjë institucion nuk kontrolloi farmacitë dhe as sensibilizoi shqiptarët për efektet anësore të barnave të palejuara

Kontrabanda e ilaçeve në Shqipëri, shpërtheu gjatë pandemisë. Asnjë institucion nuk kontrolloi farmacitë dhe as sensibilizoi shqiptarët për efektet anësore të barnave të palejuara

“Receta që më firmosi mjeku në atë kohë kur u prekëm familjarisht nga Covidi mbaj mend që sugjeronte favira”, tregon...
Read More
Nga Dragostunja në Togëz, ankesat e banorëve kundër HEC-ve në vesh të shurdhër. Ekspertët: Duhet moratorium

Nga Dragostunja në Togëz, ankesat e banorëve kundër HEC-ve në vesh të shurdhër. Ekspertët: Duhet moratorium

Banorët e Grabovës së Sipërme kanë vendosur të kundështojnë me çdo formë ndërtimin e HEC-Grabova 1 dhe 2 në Gramsh....
Read More
Si u bunkerizuan institucionet, megjithëse ligji i detyron të japin informacion. Mijëra ankesa, gjobat ndaj shtetit të papërfillshme

Si u bunkerizuan institucionet, megjithëse ligji i detyron të japin informacion. Mijëra ankesa, gjobat ndaj shtetit të papërfillshme

Që një gazetar të sigurojë një informacion bazuar në paketën ligjore që i garanton atij aksesin do ti duhen javë...
Read More
500 qirinjtë që shpëtuan prodhimin, por jo fermerin

500 qirinjtë që shpëtuan prodhimin, por jo fermerin

Një natë të ftohtë të muajit shkurt, S., bashkë me bashkëshorten, e kaloi në serë, duke ndezur 500 qirinj në...
Read More
Droga, lufta e humbur e policisë. Në një vit, 50 kryepleq përfunduan në pranga dhe nën hetim për moskallëzim të fenomenit. Kryepleqtë: Nuk i kontrollojmë dot malet

Droga, lufta e humbur e policisë. Në një vit, 50 kryepleq përfunduan në pranga dhe nën hetim për moskallëzim të fenomenit. Kryepleqtë: Nuk i kontrollojmë dot malet

Vrasja e nënkomisarit të Policisë së Lezhës, Saimir Hoxha pak metra larg vendit ku ata asgjësuan një parcelë droge me...
Read More
Ekspertizë e dyshimtë, si u shpall i pabanueshëm pallati në Tiranë pa asnjë matje

Ekspertizë e dyshimtë, si u shpall i pabanueshëm pallati në Tiranë pa asnjë matje

Bashkia e Tiranës prej muajsh gjendet përballë qytetarëve të kryeqytetit që e kanë paditur në një proces gjyqësor ku po...
Read More
Kryeqyteti pa çerdhe, nuk ka kapacitet as për gjysmën e aplikantëve. Të tjerëve u mbyllen dyert me justifikime

Kryeqyteti pa çerdhe, nuk ka kapacitet as për gjysmën e aplikantëve. Të tjerëve u mbyllen dyert me justifikime

“Aplikuam sapo u hap thirrja nga Bashkia e Tiranës, pёr ta rregjistruar fëmijën tonë në çerdhe, pasi si unë edhe...
Read More
Shqipëria me çmimet më të larta në rajon për bërjen e tamponit anti-covid.  Fatura e lartë shkaktoi fenomenin e testeve false, jo vetëm për udhëtimet urgjente, por edhe për turizëm

Shqipëria me çmimet më të larta në rajon për bërjen e tamponit anti-covid. Fatura e lartë shkaktoi fenomenin e testeve false, jo vetëm për udhëtimet urgjente, por edhe për turizëm

Në kulmin e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, Alba Hasani, një 40 vjeçare (gjeneralitete të ndryshuara për të ruajtur anonimatin)...
Read More
Ping-Pongu me HEC-et në Gur të Bardhë

Ping-Pongu me HEC-et në Gur të Bardhë

Guri i Bardhë është pjesë e projektit “100 fshatrat”, të përzgjedhura nga qeveria shqiptare për t’u mbështetur financiarisht për zhvillimin...
Read More
Tubat e ujësjellësit që rrezikojnë kanionin dhe burimin e Sinecit

Tubat e ujësjellësit që rrezikojnë kanionin dhe burimin e Sinecit

I cilësuar si “syri i kaltër” i Beratit, burimi dhe kanioni i Sinecit është zonë e mbrojtur me vendim të...
Read More
Ping-Pongu me HEC-et në Gur të Bardhë

Ping-Pongu me HEC-et në Gur të Bardhë

Guri i Bardhë është pjesë e projektit “100 fshatrat”, të përzgjedhura nga qeveria shqiptare për t’u mbështetur financiarisht për zhvillimin e turizmit. Pavarësisht këtij fakti dhe vendndodhjes vetëm tre kilometra nga Rruga e Arbërit, ky [...]